Yelken

Yaz döneminde temel eğitimlerini tamamlayan çocuklarımız kış döneminde haftasonlarında düzenli antrenmanlarla yelken sporuna devam ediyor. Sporcularımızı İzmir, Ege bölgesi, Türkiye ve yurt dışında düzenlenen yarışlara hazırlayarak onları geliştiriyoruz. Başarılı sporcularımızı Türk Yelken Mili Takımı'na kazandırıyoruz.

Yaz dönemlerinde ve kış dönemlerinde Teos Marina’ da yer alan Yatçılık ve Yelkencilik merkezimizdeki hafta sonu eğitimleriyle lise çağındaki gençlerimizi ve tüm yetişkinlerimizi yelkenle tanıştırıyoruz. Temel eğitimlerini tamamlayan sporcularımız ileri seviye eğitimlerle veya pratik yaparak yelken sporuna devam ediyor.

Yelkenli yat eğitimleri ve etkinlikler düzenliyoruz.

Yetişkinlere yönelik YELKEN KULÜBÜ ÜYELİĞİ ve Kurumsal şirket çalışanlarına yönelik YELKEN KULÜBÜ KURUMSAL ÜYELİĞİ ile yelkenli yat eğitimleri, etkinlikler ve deniz çalışmaları düzenliyoruz.

Bu çalışmalara destek sağlamak amacıyla ilköğretim okullarımız ve liselerimizle, kurumsal şirketlerle ortak çalışmalar düzenliyoruz.

Sıkça Sorulan Sorular

Kimler eğitim alabilir?

7 yaşından itibaren herkes eğitim alabilir. Su üstünde kalacak kadar yüzme bilgisi beklenir. 6 yaşındaki sporcu adayı ağırlık, boy ve fiziki durumu açısından (25 kg+) antrenör değerlendirmesi sonrasında kurslara kabul edilebilir.

Hangi yaş sporcu adayı hangi sınıf teknede eğitim alır?

7 – 15 yaş arası çocuklar “Optimist” adı verilen başlangıç seviyesi yelkenli ile eğitim alır.
15 yaşından büyük gençler ve tüm yetişkinlerimiz ise 5 kişiye kadar sporcu taşıyabilen temel eğitim teknelerinde eğitim alır.

Kış ve yaz dönemi eğitim ve antrenman günleri farklı mıdır? Kışın eğitim var mı?

Yaz döneminde temel eğitimler ve düzenli antrenmanlar haftaiçi günlerde yapılmaktadır. Yetişkin eğitimleri ise yaz dönemlerinde hafta sonlarında kış dönemlerinde hafta içi ve hafta sonlarında yapılmaktadır.

Kış döneminde tüm antrenmanlar haftasonlarında yapılır. Kış döneminde temel eğitim yalnızca yetişkin sınıflarında verilir.

Eğitim ve antrenmanlar sabah kaçta başlar, dönüş ne zaman olur?

Sabah 10:30’da tesislerde gün programı başlar. Farklı seviyelerde öğrenciler için farklı gruplar halinde antrenman planlanır. Öğle molasında karaya dönüş planlanmadığında teknede kumanya ile mola verilir. Kursiyer ekiplerinde kurs süresi başlangıç günlerinde kısmen karada teorik eğitimlerle, devam eden günlerde ise çoğunlukla denizde geçer.

Gün sonunda servis araçlarının tesisten ayrılması 16:00 civarında, şehirdeki son durağa ulaşması da 17:30 civarında gerçekleşir. Trafik durumuna göre saatler değişebilir.

Temel eğitimde sporcu yanına neler getirmelidir?

Temel eğitim öğrencilerimiz için hazırlanan çantada eğitim için kullanılacak alt üst giysileri ve diğer kişisel giyim malzemelerini bulunmaktadır. Güneş kremi (min. 30 faktör koruyucu süt) ve havlu getirilmesi önerilir.

Eğitim ücretleri ve sporcu aidatları nasıl ödenir?

Urla – Torasan’daki tesislerimizden kredi kartınızla ödeme yapabilirsiniz. Ayrıca EFT – Havale ile ödeme yapmanız da mümkündür. Kayıt işlemlerine başladığınızda hesap bilgileri paylaşılmaktadır.

Eğitim veya sporcu kaydı için hangi belgeler gereklidir?

  • Aile hekiminden alabileceğiniz, yelkenli sporuyla ilgilenmesinde herhangi bir sakınca bulunmadığına dair sağlık raporu,
  • Muvaffakatname (kayıt işlemleri sırasında e-mail yolu ile iletilir / tesislerden temin edilebilir)
  • Nüfus Cüzdanı aslı & fotokopisi,
  • “Sporcu Bilgi Formu”

365 gün boyunca 7’den 77’ye tüm gençleri yelken sporuyla tanışmaya bekliyoruz.

Bilgi İçin: 0541 925 19 25 ve 444 1 925 (Dahili: 8)
e-posta: yelken@goztepe.org.tr